Kdo jsou roztoči a jak se jich zbavit?


Krátkověcí, ale rychle se množí

Prachoví roztoči jsou drobní živočichové s velikostí na prahu viditelnosti (dorůstající maximálně 1/3 milimetru). Řadí se mezi pavoukovce, do podřádu Astigmata a čeledi Pyrogliphidae. Tito členovci mají v dospělosti 8 nohou, avšak jejich cyklus je nepřímý – z vajíčka se líhne šestinohá larva, následují dvě stadia a až poté, dalším svlékáním, vzniká dospělec. Délka života prachových roztočů se uvádí v rozsahu 65−100 dní, během této doby samička vyprodukuje 50−80 vajec.

V elektronovém mikroskopu zachytíme nehezké jemně ochlupené roztoče. Vyskytující se v postelích, kobercích či na gaučích, v plyšových hračkách, kožichu, pelechu zvířat. Žijí s námi, aniž bychom o nich věděli, pokud na ně zrovna nejsme alergičtí.

Prachoví roztoči se živí především částečkami kůže teplokrevných živočichů včetně člověka, ale také bakteriemi, plísněmi či kvasinkami. Mají rádi vlhko, teplo a tmu, proto jich máme nejvíce v posteli, v pelechu, kožichu zvířat, protože jim tato vlhkost a teplota vyhovuje.

Relativní vlhkost vzduchu padající pod 50 % roztočům neprospívá, a proto domácnosti bojující s těmito roztoči mohou použít speciální odvlhčovače.

Fekálie roztočů − největší zdroj alergenů

Mezi nejvýznamnější spouštěče alergické reakce většinou nepatří samotní živí roztoči, ale především jejich svlečky, rozpadající se části těl, a hlavně jejich fekálie. Roztoč za svůj život vyprodukuje okolo tisíce fekálních částic velikosti pylových zrn, které jsou obklopeny tzv. peritrofickou membránou obsahující trávicí enzymy. Kromě vysoce alergenních enzymů jsou roztoči zdrojem ještě kategorie alergenů, které interagují přímo s receptory hostitelského imunitního systému.

Tři úrovně působení alergenů

Alergeny mohou zapůsobit na 3 úrovních.

  1. Jednak je to vnější kontakt, kdy se setkávají přímo s epitelem očí, kůže a dýchacích cest. Nečastějším projevem je zánět spojivek nebo ekzém.
  2. Dalšími typy kontaktu s alergenem jsou inhalace vyvolávající astma nebo rýmu, respektive zánětlivé onemocnění nosní sliznice,
  3. spolknutí, po kterém se může objevit kopřivka, či dokonce celková reakce.

Jak se zbavit roztočů

Nízká teplota, nízká vlhkost vzduchu a světlo jsou naopak nepřáteli roztočů. Proto pokud budete mít v bytě chladno, nízkou vlhkost a nadbytek světla, můžete se vyhnout jejich přemnožení. Ráno přehoďte pokrývku přes pelest a udělejte průvan (změny teplot roztoči nemají rádi)

Často převlékejte lůžkoviny a přitom vysajte nejen matraci, ale i polštář a deku vysavačem s hepafiltrem. Plyšáky pereme, nejlépe na 60st., (nebo přidávejte dpo pračky akaricid nebo dávejte do mražáku na 12-24 hodin, ale pak se mrtvých roztočů musíte zbavit (např. do igelitového pytle a vysát)

Další „zlepšováky“

  1. speciální povlaky/obaly na lůžko, které se vyměňují po několika měsících a navrch povlíkáte běžně co 1-2 týdny (www.nanospace.cz, pristine = www.stopalergii.cz, www.proalergiky.cz, alergika senzitive
  2. vysavač vždy s hepafiltrem (jinak částečky roztočů druhým koncem vysavače vypouštíte zpět do ovzduší) nebo s UV zářičem (např. Raycop)
  3. spreje, některé z nich roztoče zabíjejí např. Allergika mites STOP (www.allergica.net) a musíte je pak vysát, jiné roztoče nalákají, např. ExAller, takže se v místě „postřiku“ zkoncentrují a pak je vyperete
  4. www.nanospace.cz